“Rīgas A Cappella festivāls” aicina iedvesmoties jauniem izaicinājumiem

November 12, 2015

Spilgti Latvijas mākslinieki “Rīgas A Cappella Festivāla” programmā demonstrēs a cappella žanra daudzveidību – no seniem pareizticīgo dziedājumiem līdz inovatīvai popmūzikai, no gospeļu un džeza mūzikas līdz mistiskiem vēstures noslēpumiem.

“2013. gadā uzsākām veidot Festivālu, lai veicinātu izcilību un augstus sasniegumus mūzikā, attīstītu un popularizētu a cappella dziedāšanu jauniešu vidū Latvijā. Klausītājos cenšamies radīt dziļāku interesi par procesiem mūsdienu vokālajā mūzikā, palīdzam labāk izprast šīs nozares nozīmi, arī īpašo vēsturisko lomu Latvijā. Festivāla mērķis ir radīt spilgtas, radošas un progresīvas idejas, dot pozitīvus impulsus kopējai Latvijas vokālās mūzikas attīstībai. Šogad daudz strādājam ar jauniešu auditoriju, izveidojot Festivāla izglītības programmu, aicinām iedvesmoties jauniem izaicinājumiem un sasniegumiem” – stāsta “Rīgas A Cappella festivāla” producents Guntis Cimiņš.

Trešais “Rīgas A Cappella festivāls” 2015. gadā norisnāsies no 13. līdz 15. novembrim un piedāvās īpaši veidotu koncertu programmas un meistarklases, dažādos a cappella mūzikas projektos iepazīstinās ar Latvijas spilgtākajiem izpildītājiem. Festivāla koncertos uzstāsies vokālās grupas “Latvian Voices”, “Framest”, “Ars Antiqua Riga”, Rīgas Gospelkoris, kori “Logos” un “Blagovest”, notiks meistarklases un tikšanās ar māksliniekiem.

Festivāla atklāšanas koncerta “Pareizticīgo dziedājumi” programma veidota no senkrievu neumās pierakstītiem un Bizantijas tradīcijās balstītiem monofoniskiem dziedājumiem (znamennij raspev) līdz brīnišķīgiem izcilo 18. – 20. gadsimta krievu komponistu daudzbalsīgiem kora koncertiem un mūsdienu autoru skaņdarbiem. 13. novembrī plkst. 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā uzstāsies Latvijas labākie pareizticīgās mūzikas izpildītāji – profesionālais vīru koris “Logos” un kamerkoris “Blagovest”, diriģenti Joans Šenroks un Aleksandrs Brandavs.

14. novembrī plkst. 18.00 koncertzālē “Rīga” vokālās grupas „Latvian Voices“ koncerts ar izaicinājumu paplašināt a cappella mūzikas stilistiskās un tehniskās robežas. No latviešu tautasdziesmas, ko vokālā grupa izjūt kā savu aicinājumu un jaunās programmas “Pāri robežām”, kurā tiks sperti soļi pretī inovatīvai popmūzikai, koncerts būs spēle ar a cappella žanra iespējām.

Vokālā grupa “Framest”, Rīgas Gospelkoris, improvizācijas teātris “Art’i’šok” uzstāsies Festivāla “Nakts koncertā” 14. novembrī plkst. 21.00 koncertzālē “Rīga”. Vokālās grupas “Framest” izpildījumā skanēs pārsteidzoši vokālās a cappella mūzikas salikumi, to galējo robežu un iespēju meklējumi uzburs spilgtu un krāšņu skaņas spektru. Rīgas Gospelkoris izpildīs mūsdienu melnādaino gospeļmūziku (contemporary black gospel), koncerta programmā iekļaujot arī kādu senu baznīcu spiričuelu (negro spiritual) un visiem labi zināmu populārās mūzikas skaņdarbus. Improvizācijas grupa „Art’i’šok“ ir jaunu un talantīgu aktieru kopa, kura “Nakts koncerta” programmu papildinās ar atraktīviem improvizētiem priekšnesumiem.

15. novembrī plkst. 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā senu vēstures elpu, pilnu mistiskiem noslēpumiem sniegs vokālā grupa “Ars Antiqua Riga” un diriģents Pēteris Vaickovskis. “Rīgas A Cappella festivāla” noslēguma koncertā “Labirinti” skanēs Gijoma Difē (Guillaume Du Fay, c.1397–1474), Johana Okegema (Johannes Ockeghem, c.1425–1495), Jakoba Obrehta (Jacob Obrecht, c.1450–1505), Žoskēna de Prē (Josquin des Prés, c. 1450–1521) vokālā mūzika. Labirints simbolizē ceļu cauri laikam un pieredzei, tā pagriezieni atspoguļo virzienu maiņu, pārejas periodus, nedrošību, atklājumus un sasniegumus dzīves ceļā. Labirints pārveido, garīgi harmonizē un sniedz jaunu pieredzi.

Vairāk par Festivāla koncertiem un programmām – www.rigasacappellafestivals.lv.